1. Anasayfa
  2. JEOTERMAL SANTRAL

Jeotermal’de Hibrit Dönemi

Jeotermal’de Hibrit Dönemi
0

8 Mart’ta Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile artık JES’ler enerjisini Güneş’ten alabilecek. Bu sayede elektrikte arz güvenliği artarak stabil hale gelecek. Daha çok ve verimli tesis kurulumunun önünü açan bu düzenleme ile özellikle enerjide dışa bağımlılığımızın azalması yolunda önemli bir adım atılmış oldu. 

JESDER Başkanı Ufuk Şentürk Mart ayı içinde de şu açıklamaları yapmıştı:

“JES’lerin iç tüketim maliyetleri oldukça fazla. Bugüne kadar bir jeotermal enerji santralinin işletme ruhsat sahasında, diğer yenilenebilir enerji santrallerinin lisans aranmaksızın iç tüketimi karşılamak amacıyla lisanssız tesis kurmasının önünde herhangi bir engel yoktu. Uygulama konusunda belirsizlikler mevcuttu. Bu sebeple hibrit santral yatırımları yapılamıyor ve iç tüketim maliyetlerinden dolayı yatırımcı ürettiği elektriğin yüzde 20’sini satamıyordu. Jeotermal elektrik santrallerinin iç tüketimlerinin diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanabilmesi amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı başta olmak üzere pek çok kurumla çalışmalar yürüttük. Yeni yönetmelikle birden fazla kaynağa dayalı elektrik üretim tesislerinin kurulması mümkün hale geldi.”

Şentürk, santrallerin verimli kullanılmasının ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını vurgulayarak, “Yeni hibrit yönetmeliğiyle JES’ler ürettiklerini satabilecek, elektrikte arz güvenliği artarak stabil hale gelecek. JES santrallerinde atıl kalan alanlar güneş santralleri olarak değerlendirilerek santrallerin iç tüketimini sağlayabilecek. JESDER olarak bu yönetmelik değişikliğinden memnunuz.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Kaynak: JESDER, AA

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.