1. Anasayfa
  2. YENİLENEBİLİR

Ortadoğu Holding, 2020’de yenilenebilir enerjiye 380 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Ortadoğu Holding, 2020’de yenilenebilir enerjiye 380 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor.
0

Enerji, inşaat, lojistik ve çevre teknolojileri sektörlerinde faaliyet gösteren Ortadoğu Holding’in, 2020 yılı itibarıyla yenilenebilir enerjiye 380 milyon dolar yatırım yapmayı planladığı haberi paylaşıldı.

Turizm, sağlık, enerji, inşaat, lojistik ve çevre teknolojileri sektörlerinde faaliyet gösteren Ortadoğu Holding İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür, 2020 yılı itibarıyla yatırımlarına hız kazandırma kararı alındığını ve yenilenebilir enerji alanına 380 milyon dolarlık yatırım planladıklarını açıkladı.

2020 yılı ve takip eden dönemlerde öncelik verdikleri sektörlerin başında yenilenebilir enerjinin geldiğini belirten Mehmet Gür, “Yenilenebilir enerji konusuna gerek 2023 vizyonu gerekse ülkemizin ve dünyamızın geleceği adına hassasiyetle eğiliyoruz” dedi.

Şirketin  jeotermal enerji alanında üçü Manisa, biri de Kütahya’da olmak üzere dört jeotermal ruhsatlı sahası bulunduğunu belirten Gür: “Toplam yatırım değeri 250 milyon doları bulacak JES (jeotermal Enerji Santrali) projelerimizde, 24 MW ile başlayıp 72 MW’a kadar çıkacak enerji üretmeyi hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Gür, diğer yenilenebilir enerji kaynakları bazındaki yatırım planları konusunda “Sinop’ta Hamsi ve Fener RES (Rüzgar Enerji Santrali), Kocaeli Karamürsel RES ve Çankırı Çerkeş RES sahalarında toplamda 120 MW’lık dört lisans alanımıza 130 milyon dolar civarında yatırım planlıyoruz. Ek olarak, rüzgar enerjisi projelerimizde 48,5 MW’lık kurulu gücümüzü artıracağız” diye konuştu.

İzmir Torbalı’da tehlikesiz sanayi atıklarını bertaraf ettikleri bir tesisleri olduğunu söyleyen Mehmet Gür, çevre teknolojileri alanındaki yeni projelerini ise “Tehlikeli-tehlikesiz atıkları ve evsel atıkları toplayıp işleyerek kompost gübre-yakıt üretmek üzere bir tesis kurmayı planlıyoruz. Özellikle fabrikaların yoğun olduğu Kocaeli ve Manisa’da fizibilite çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanında, atıktan türetilmiş yakıt (ATY) yapma projemiz de bulunuyor” sözleriyle açıkladı.

Kaynak: JESDER

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.