1. Anasayfa
  2. HABERLER

EDC’nin Exergy Teknolojisi İle İlk Jeotermal Su Geri Kazanım Tesisi Filipinler’de Çalışıyor

EDC’nin Exergy Teknolojisi İle İlk Jeotermal Su Geri Kazanım Tesisi Filipinler’de Çalışıyor
0

Exergy dün EDC’nin Brgy’de düzenlenen ilk jeotermal tuzlu su geri kazanım santralinin açılış törenine katıldı. Ilomavis, Cotabato eyaleti, Kidapawan Şehrinde.
Yeni ORC ünitesi, 12 Mart’ta Mindanao elektrik şebekesine senkronize edildi, ardından sistem operatörü National Grid Corporation of the Philippines tarafından 25 Mart’ta uyumluluk testinden geçti ve şu anda şebekeye 3,6 MW karbonsuz elektrik sağlıyor.

Törene katılan EDC Operasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jerome H. Cainglet şunları söyledi:

“M3 ikili santrali, EDC’nin Mindanao bölgesinin büyüyen ekonomisine, öncelikle ısınma gezegenimize neden olan kömür gibi fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmak için sürekli olarak %100 temiz enerji ile güç sağlama taahhüdünün bir parçasıdır”.

Aslında, proje Mindanao şebekesine temiz ve güvenilir güç sağlamanın yanı sıra, jeotermal enerji kullanarak yılda yaklaşık 25.000 ton eşdeğer karbondioksitten kaçınacaktır .

Exergy ORC ünitesi, katı teslim tarihlerine uygun olarak 12 aydan daha kısa bir sürede tasarlanmış ve tedarik edilmiştir . EDC tarafından vurgulandığı gibi, “elektrik santralinin genişletilmesi 2021’in ilk bölümünde inşaata başladı – ve bu, koronavirüs pandemisinin zirvesiydi, bu nedenle, sahadaki işçiler için gereken güvenlik protokolleri sıkı bir şekilde uygulanmış ve yükseltilmişti. Yine de buna rağmen , ikili tesisin tamamlanması hala iyi bir zaman dilimi içindeydi”.

Açılış törenine katılırken, Exergy Satış Direktörü Marco Frassinetti şunları söyledi:

“Filipinler’deki ilk tuzlu su geri kazanım santralinin EDC için başarıyla tamamlanmasından gurur duyuyoruz. Bu proje, hem işletme teknolojilerinde hem de enerji santrali tasarımında ve teknolojilerinde inovasyonu zorlamanın, jeotermal kaynakları daha iyi kullanmak ve jeotermal projelerin ekonomisini geliştirmek için nasıl daha sürdürülebilir ve verimli çözümler sağlayabileceğini gösteriyor.”

ORC çevrimi, EDC’nin 103-MW Mindanao 1 ve 2 mevcut buhar santrallerinden elde edilen jeotermal tuzlu sudan ısıyı geri kazanarak çalışır ve Radyal Çıkışlı Türbin aracılığıyla elektriğe dönüştürür . Tuzlu sudan gelen ısı daha sonra tekrar rezervuara geri enjekte edilir.

Yeni ORC kurulumu, herhangi bir ek çevresel etki olmaksızın mevcut jeotermal alanın verimliliğini ve üretkenliğini artıracak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.