1. Anasayfa
  2. HABERLER

Öğrencilerden Beştepeler Enerji’ye Teknik Gezi

Öğrencilerden Beştepeler Enerji’ye Teknik Gezi
0

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından, Beştepeler Enerji’ye ait olan Kubilay Jeotermal Santrali’ne teknik gezi düzenlendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü tarafından, Aydın’da yer alan Beştepeler Kubilay Jeotermal Enerji 20 Aralık 2018 tarihleri arasında teknik bir gezi düzenlendi. Gezi, Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümü son sınıf öğrencilerinden ‘’ Santrallerin Çalışma Prensipleri’’ eğitimi kapsamında Dekan Yardımcısı Tolga Ural ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Hülya Kalender Beskan katılımıyla gerçekleşti.

Düzenlenen teknik gezi ile uygulama sahası hakkında detaylı bilgi edinme fırsatı bulan öğrenciler aşağıdaki program çerçevesinde sahip oldukları teorik bilgiyi pratikle birleştirme imkânına sahip oldular. Ayrıca termodinamik ve mekanik tasarımları yapılan tamamen Türk mühendisliği ile geliştirilen Direct Contact Steam Condenser projesini öğrenciler yerinde birebir incelediler.

Program detayı

  10:30-10:45 İş Güvenliği Eğitimi (Santral içerisinde uyulması gereken kurallar ve İSG ekipmanlarının dağıtılması)
10:45-11:30 Kuyu başında (kuyu tipi, derinlik, üretim bilgileri, suyun yüzeyle buluşması için gerekli şartlar, riskleri ve kuyunun sondaj aşamalarındaki sürecin anlatımı
11:30-12:15 Santral alanın gezdirilmesi (ACC fanları, jeneratör,türbinler,eşanjörler ve servis trafoları
12:15-13:30 Öğle molası
13:30-14:30 ADM binasına giriş (kontrol odası, sürücü odaları ve şalt odası çıkış )
14:30-15:00 Soru ve Cevap

  Öğrenciler gezi sonunda enerji üretimi için gerekli ana maddeyi, ana maddenin üretim aşamasına gelmesi için gerekli süreci, üretim sürecindeki bütün haberleşme ağı ve mekanik ekipmanların görevlerini, bu ekipmanların kontrolünün neler olduğunu ve en önemlisi bu sirkülasyonun mantığını, 3500 metreden gelen sıcak suyun enerjiye dönüşerek nasıl evlerimize kadar ulaştığını öğrendiler.  Beştepeler Enerji tarafından sağlanan teknik gezide santralin İSG uzmanı Halil Ürküt tüm program boyunca eşlik etmiştir.  Ayrıca santral müdür yardımcısı Mehmet Ölmez , santral müdürü Selahaddin Gümrükçü ve Oceanmec operasyon müdürü Hakan Acar öğrencilere birebir yerinde teknik bilgiler aktararak sistem konusunda ilerlemelerine katkı sağlanmıştır.


İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.