1. Anasayfa
  2. HABERLER

Malavi, Kenya’nın Jeotermal Deneyiminden Faydalanmak İstiyor

Malavi, Kenya’nın Jeotermal Deneyiminden Faydalanmak İstiyor
0

Malavi Elektrik, Kenya’nın Jeotermal Deneyiminden Faydalanmak İstiyor

Malavi Elektrik Üretme Şirketi’nden bir heyet, Kenya Elektrik Üretme Şirketi (KENGEN) ve Jeotermal Geliştirme Şirketi (GDC) ile çalışmak için Nairobi’ye gitti. Malavi, Kenya’nın jeotermal enerji deneyiminden faydalanmak istiyor.

Kenya’ın ilk elektrik santrali olan Olkaria I in geçmişi 1981’e kadar uzamaktadır. 700 MW kurulu kapasiteye sahip olan tesisi Afrika kıtasının jeotermal enerji üretiminde lider üretici konumundadır.  Ülkenin 2018 yılında% 30’unu Jeotermal enerji ile sağladığından Kenya’nın enerji üretiminde önemli etkisi vardır. Ayrıca ülkede birçok projede devam ediyor. Bu nedenle Malavi Elektrik Üretme Şirketi’de bu deneyimlerden faydalanmak istiyor.

Elektrik üretiminden sorumlu Malavi Elektrik Üretim Şirketi’nden büyük bir heyet ile Kenya’da. Gezinin amacı, 2008 yılında jeotermal enerji sektörünü geliştirmek için oluşturulan Kenya Elektrik Üretim Şirketi (KenGen), kamu elektrik şirketi ve Jeotermal Kalkınma Şirketi (GDC) yöneticileri ile çalışmaktır. Bu Doğu Afrika ülkesi jeotermal potansiyelini kullanmak istiyor.

Malawi Elektrik Üretim Şirketi delegasyonunun zorluğu, jeotermal bir projenin uygulanmasını tanımlamaktı, ama her şeyden önce böyle bir projede ittifakların rolünü anlamaktı. Malavi heyetinin turu, Kenya’nın batısındaki Menengai jeotermal proje sahasını ziyaret ederek başladı. 35 MW kapasiteli, bir Kenyalı şirket olan Sosian Energy’nin alt yüklenicisi olan Korea Western Power tarafından geliştiriliyor.

GDC ekibi, Araştırma ve İnovasyon şubesi tarafından şirketin Jeotermal Enerji Mükemmeliyet Merkezi’nin eğitim programlarına katıldı. Malawi Elektrik Üretim Şirketi Proje Geliştirme ve İhale Müdürü Steven Kayira, “sizinle birlikte olmaktan memnunuz” dedi.

Malawi’nin jeotermal potansiyeli

Kuzey Malavi’deki Karonga bölgesinde Malavi’nin devasa bir jeotermal potansiyeli vardır. 2010 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ve Küresel Çevre Fonu tarafından yürütülen bir araştırma, ülkenin Chitipa- da dahil olmak üzere Rift vadisinde yaklaşık 4.000 MW’lık elektrik enerjisine hazır zengin bir jeotermal potansiyele sahip olduğunu gösterdi.

Sahada, bu temiz enerji kaynağının kullanılmasına yönelik ilk adımlar atılıyor. Mayıs 2018’de Malavi Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Enerji ve Madenler ile Japon çokuluslu Toshiba arasında bir anlaşma imzalandı. Şirket, jeotermal enerji santrallerinin işletilmesi için ekipman sağlayacak, işletme ve yönetim ilkelerini geliştirecek, kapasite geliştirme programlarını kolaylaştıracak…

Jean Marie Takouleu

Kaynak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.