1. Anasayfa
  2. HABERLER

Hollanda, Doğalgaz Yasağı İle Jeotermal Sektörünün Kapısını Açtı

Hollanda, Doğalgaz Yasağı İle Jeotermal Sektörünün Kapısını Açtı
0

Hollanda, Doğalgaz Yasağı İle Jeotermal Sektörünün Kapısını Açtı

Hollanda, 2050 yılına kadar doğalgazı yasaklayacağını açıklaması üzerine, jeotermal enerji ve atık ısı sektörlerinin genişlemesinin yolunu açtı.

Hollanda, bu yeni çevre dostu hareketin bir sonucu olarak alternatif ısı kaynaklarını daha fazla kullanabilecek.

Hollanda, şehir ısıtmasında yaygın olarak doğal gaz kullanmakta, ancak hükümetin bu kararı sonucu ısıtmada şartlar değişecektir.

As Treehugger tarafından kaleme alınan son makalesinde, Hollanda’da evlerin yüzde 89’u doğal gaz ile ısıtıldığını, ayrıca konut ısıtma, ülkenin CO2 emisyonlarının yaklaşık yüzde 10’unu temsil ettiğini ve mevcut hükümetin 2050 yılına kadar ısıtma kaynağı olarak kullanılan doğal gazı yasaklama niyetinde olduğunu belirtti.

Hollanda hükümeti, 2050 yılına kadar ekonomisini neredeyse karbon-nötr seviyeye getirme niyetiyle “Enerji Gündemi” ni yayınladı. Bu hedefin ne kadar etkileyici olabileceği de söylense de, kolay olmayacaktır. Bunun gerçekleşmesi için ülke genelinde gerçekleşmesi gereken büyük ve yaygın değişiklikler olacaktır. Doğal gazın birincil ısıtma yakıtı olarak değiştirilmesi, kendi başına büyük bir sorun olacaktır.

Ayrıca, hükümetin programında Doğal gaz yasağının ötesinde, enerji tasarrufu ve koruma stratejilerini kullanmayı da amaçladı.

Isıtma taleplerini karşılaması beklenen en yüksek alternatif enerji kaynakları arasında jeotermal bölgesel ısıtma, ısı pompaları (elektrikli ve hibrit), yoğuşmalı kazanlar ve atık ısı bulunmaktadır. Treehugger’ın raporuna göre, toplam ısıtma kaynaklarının yüzde 20 kadarı bölge ısıtma şebekeleri tarafından karşılanacak. Bunların içinde yüzde 70’i atık ısı ile sağlanacak, diğer yüzde 30’u ise jeotermal enerjiden gelecek.

Bununla birlikte, Treehugger raporu, bunun ülkenin hedeflerinin nasıl karşılanacağını tam olarak açıklayamadığını belirtti. Enerji Gündeminde, belirli bir hedefe nasıl ulaşılacağı konusunda herhangi bir ayrıntı olmadan, yüzde 40’lık bir talep azalmasının kaldığını belirtti.

Hollanda’daki doğal gaz yasağı ile jeotermal enerjinin, daha büyük bir cazibe ve potansiyele sahip bir ısı kaynağı olarak gündeme tekrar geldi. Bu özellikle, özel sektörde ve şu anda aydınlatma ve ısıtma için büyük bir enerji talebi olan sera ısıtması gibi operasyonlarda kullanılmakta olduğunu da belirtti.

Kaynak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.