1. Anasayfa
  2. HABERLER

GeoPower AG, Ermenistan’da 50 MW Jeotermal Enerji Santrali Kuruyor

GeoPower AG, Ermenistan’da 50 MW Jeotermal Enerji Santrali Kuruyor
0

Çek Sumes GeoPower AG, Ermenistan Karkar’da 50 MW’a kadar jeotermal enerji santrali kurmayı planladığını açıkladı.

Çek yerel haber kaynaklarına göre, Sumes GeoPower AG şirketi, Ermenistan’da bir jeotermal enerji santrali kurmayı planladığını açıkladı. Planlanan tesisin kapasitesi 30 ila 50 MW arasında olacağını duyurdu.

Ermenistan’da 2001’den bu yana alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesi için programlar uygulanmakta. Programın amacı, enerji ithalatına bağımlılığı azaltmaktır. Programın ana noktalarından biri, jeotermal enerji santrali montajıdır. Ermenistan’ın proje ortağı, 2016 yılında imzalanan jeotermal arama sondaj programı hakkında bir anlaşma ile Uluslararası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (Dünya Bankası’nın bir bölümü olan IBRD) olmuştur.

Jeotermal enerji santralinin kurulacağı “Karkar” in inşaatı için bir fizibilite çalışmasının geliştirilmesine yönelik çalışmalar, 2017’den bu yana gerçekleştirilmektedir. Çek Büyükelçisi Petr Mikiska Temmuz ayı ortasında uygulanması düşünülen proje için Enerji Altyapıları ve Doğal Kaynaklar Bakanı Artur Grigoryan ile biraraya geldi.

Ermenistan Enerji Altyapıları ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı basın servisine ona göre, Mikiska “jeotermal santraller dahil ortak programlar uygulamak için her türlü çabayı göstermeye hazır olduğunu” belirtti. Yüklenici, yönetim direktörü Michal Gorachek tarafından onaylanan SUMEC GEOPOWER AG olmalıdır. Ona göre jeotermal istasyonun kapasitesi temel modda 30-50 MW olacak ve yılda 7 bin saate kadar çalışma yapılacak.

Ermenistan’ın Enerji Altyapıları ve Doğal Kaynakları Bakan Yardımcısı Hayk Harutyunyan da bu projenin en önemli rolü hakkında konuştu. “Bu, hava koşullarına veya diğer koşullara bağlı olmayan, yenilenebilir bir enerji kaynağıdır.   

 Kaynak

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.