1. Anasayfa
  2. HABERLER

Tüllü Moye, Etiyopya Oromia Bölgesine 2 Milyar Dolarlık Jeotermal Yatırım Yaptı

Tüllü Moye, Etiyopya Oromia Bölgesine 2 Milyar Dolarlık Jeotermal Yatırım Yaptı
0

Tullu Moye Jeotermal Limited Şirketi, Oromia Bölgesel Devletinde iki milyar dolarlık bir harcama ile 520 MW jeotermal projeye başladı. 

Tullu Moye Jeotermal projesini, Oromia Bölge Devletinin Eteya kasabası yakınlarındaki, Doğu Arsi bölgesinde yer almakta. Tulu Moye Jeotermal Operasyonları, dört fazda 520 MW elektrik üretmeyi planlıyor. Bir İzlanda firması olan Reykjavik Jeotermal (RG) ve ABD’li Meridiam, Tullu Moye Jeotermal Operasyonlarının ortaklarıdır.

Güç satın alma sözleşmesi (PPA), Etiyopya Elektrik Gücü (EEP) ve Maliye ve Ekonomik İşbirliği Bakanlığı tarafından Aralık 2017’de Corbetti Jeotermal projesiyle imzalandı. Etiyopya’daki ilk bağımsız enerji üreticileri olan iki jeotermal projesi, 1.000 MW üretim kapasitesine sahip olup toplam dört milyar dolar yatırım maliyetinin olduğu tahmin edilmektedir.

TM Jeotermal Operations Private Limited Şirketi’nin CEO’su Darrell Boyd, Reporter’e yaptığı açıklamada, şirketinin yeni jeotermal projeye başladığını söyledi . “Birçok yönden projeye başladık. Çevresel ve sosyal çalışmalar yaptık. Son birkaç yıldır değerlendirme yapıyoruz. Uzun yıllardan beri jeotermal çalışmalarımız devam etmektedir. Proje alanında gerçek yatırım açısından Ekim ayında başlayacak, ”dedi.

Boyd’a göre şirket, hazırlık çalışmalarında yerel kebele ve woreda idareleriyle yakından çalışıyor . CEO’ya göre, şirket erişim yolu inşa etmeli ve su kuyusu açmalıdır. Mühendislik çalışmalarının Ekim ayında başlaması bekleniyor.

Tullu Moye, jeotermal enerji santralinden üreteceği gücü EEP’e satmayı kabul etti. Boyd,  “Etiyopya devleti, enerji  güç tarifesi tekelinin kamusal asgari oranları talep ettiği ve Etiyopya’da güç tarifesi rekabeti her zaman bir meydan okuma olmuştur.  Zamanında işleri çok verimli bir şekilde yapmak zorundayız. İşleri iyi tedarik etmeliyiz, hissedarlarımıza ve yatırımcılarımıza garanti vermeliyiz ”dedi.  

Boyd, Barış ve istikrar konusunda bölgede güvenlik kaygılarının olmadığını söyledi. “Yirmi yıldan sonra Etiyopya’ya ilk geldiğimde insanlar bana güvenli olmadığını, proje alanına gitmek için izin almamız gerektiğini söylediler. Fakat son dört ayda böyle bir endişe ve kısıtlama yok. Geçtiğimiz birkaç ayda daha iyi bir erişimimiz var. ”  

Tullu Moye Jeotermal Operasyonları, sekiz yıllık gelişim ve inşaat dönemi boyunca iki milyar dolarlık yatırım yapacak. Proje dört aşamada gerçekleştirilecektir. 50 MW kurulu güce sahip ilk faz 250 milyon USD’ye mal olacak. “Gelecek yılın sonuna kadar zengin finansal yakınlığa ihtiyacımız var. İlk kuyular açılacak, kaynakların geçerliliği ve sürdürülebilirliği kanıtlanacaktır. Boyd, ticari mutabakatın ve sürdürülebilirliğin ilk 50 MW için 1. aşama için teslim edilmesinin onaylanmasından sonra, 2021 yılının sonuna kadar olacak, ”dedi.  

ABD hükümeti Tullu Moye jeotermal projesini selamladı. ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı, Etiyopya ana yarık vadisinde planlanan 520 MW’lık projenin ilk 50 MW’lık gelişimini destekleyen bir fizibilite çalışmasını koordine etmek amacıyla, 1,1 milyon ABD Doları tutarında bir bağışla Tullu Moye Jeotermal Operasyon Plc’sine layık görülmüştür. Anlaşma, 27 Ağustos tarihinde TM Geothermal Operations Private Limited Şirketi Darrell Boyd’un CEO’su ve East African için USTDA ülke yöneticisi Sheraton Addis’te Katrien Hinderdael tarafından imzalandı. Troy D. Fitrell vesilesiyle, chargé d ‘ affairesABD Büyükelçiliği, elektriğe erişimi olmayan Etiyopya’yı geliştirmenin bir yolu olmadığını belirtti. “Sürdürülebilir, güvenilir ve hesaplı olmalı. Etiyopya jeotermal, hidro, güneş ve rüzgar kaynakları ile kutsanmıştır. Gelecekte Etiyopya’nın bu kaynaklara erişmeden başarı elde edemediğini belirtti, ”dedi. Jeotermalin güvenilir, sürdürülebilir ve uygun fiyatlı bir enerji kaynağı olduğunu söyledi. “Diğer en alternatif enerji kaynaklarından daha ucuz”     

ABD hükümetinin Tüllü Moye jeotermal projesine verdiği desteği kabul eden Darrell Boyd, projenin Etiyopya’nın jeotermal potansiyelinin kilidini açmasına yardım edeceğini söyledi. 10,000 MW’lık elektrik üretme potansiyeli ile Etiyopya, bölgedeki jeotermal kaynakları olan lider ülkelerden biridir.

Şeref konuğu, Su, Sulama ve Elektrik Devlet Bakanı Frehiwot Woldehanna (PhD), jeotermalin hidrojenin yanındaki en büyük kullanılmamış enerji kaynağı olduğunu belirtti. “Bu doğal enerji kaynağını kullanamadık. Jeotermal arama çalışmaları çok pahalı olduğundan USTDA desteği önemlidir. Bu tür destek sektörün hızlı gelişimini kolaylaştırıyor, ”diyor Frehiwot. “ABD hükümetinden aldığımız destek hattı için çok müteşekkiriz.”  

Frehiwot, rift vadisinde devasa bir şekilde kullanılmayan jeotermal kaynaklar bulunduğundan, iki şirketin daha fazla bağımsız güç üreticisinin gelip potansiyelin kilidini açmasını beklediğini ekleyerek kaynaklardan istifade edemeyeceğini söyledi. Ona göre, güç projeleri açık uluslararası ihalelerle ödüllendiriliyor.   

Doğu Afrika USTDA ülke müdürü Katrien Hinderdael, Etiyopya hükümetinin yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi için büyük bir ilgi gösterdiğini söyledi. “Amerikan şirketleri için bir iş fırsatının olduğu projeleri görmek istiyoruz. Enerji sektörü enerjisine, ulaştırmaya ve iş tekliflerine açık BİT’e bakıyoruz. Şirketleri desteklemek için her zaman fırsat arıyoruz. Etiyopya pazarında çok fazla iş fırsatı var, ”dedi Hiderdael.

Etiyopya, Corbetti ve Tullu Moye’deki öncü IPP projeleri, USTDA ve Power Africa tarafından destekleniyo. Meridiam, Berkley Enerji ve Afrika Altyapısı ise projelerin yatırımcısıdır. Etiyopya’da doğmuş Kanadalı Nejib Abbabiya, bu projelerin firması Rift Valley Geothermal tarafından başlatıldı. Tanınmış İzlandalı jeotermal bilim adamları, büyük Doğu Afrika yarık sisteminin bir parçası olan Etiyopya yarık vadisindeki jeotermal projeler üzerinde çalışıyorlar.

Kaynak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.