1. Anasayfa
  2. HABERLER

İzlanda, Jeotermal’den Hidrojen Üretecek

İzlanda, Jeotermal’den Hidrojen Üretecek
0

İzlandalı enerji şirketi ON Power, Avrupa projesinin ve Morgunblaðið raporlarının bir parçası olarak, Ağustos sonunda hidrojen üretimine başlıyor . Hellisheiði Jeotermal Enerji Santrali tarafından İzlanda’nın Güneybatısında bir elektrolizör satın alarak kuruldu.

Firma tarafından üretilen hidrojenlerin araçlar için satışı Ekim ayı başlarında başlayabilir. Projeye, Skeljungur hf. ve İzlandalı şirket Orka katılıyor. Orka bu yaz başında yeni iki hidrojen istasyonu açtı ve Güç satışına başladı. Kurulan bu istasyonlarda ithal hidrojen kullanılıyor.

Kullanılacak olan elektrolizör, halihazırda kullanılmakta olan beş adet hidrojenle çalışan otobüse ek olarak hidrojenle çalışan tüm otomobiller için yeterli hidrojeni üretme kapasitesine önümüzdeki yılın sonuna kadar sahip olması planlanmaktadır.

ON Power’ın CEO’su Bjarni Már Júlíusson, jeotermal enerji santralileri tarafından üretilen hidrojeni ve taşımada herhangi bir zararı önlemek için cam şişelerde dağıtmayı planladıklarını belirtti. Üretilen Hidrojen üretildikten sonra iki ila üç istasyona teslim edilecek.

Projenin başlangıç ​​maliyeti, Avrupa Birliği hibeleri ile finanse edilmektedir ve buna ek olarak, ON Power’dan gelen 100 milyon ISK (949.000 ABD Doları, 810.000 Avro) eklenmiştir. Bjarni, projenin önce kâr sağlamasını beklemiyor, ancak gelecekte temiz enerji için İzlanda’nın başarılı bir pazar sağlamasını umduklarını belirtti.

ON Power CEO’su Bjarni Már Júlíusson, ülke çapında birçok elektrikli araçlar için şarj istasyonları kurulduğunu ve Hidrojen’in bu istasyonlarla rekabet edip etmeyeceği sorulduğunda, açık bir şekilde bunu reddettiği görüldü.

Kaynak

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.