1. Anasayfa
  2. HABERLER

Endonezya, 86 MW Kapasiteli Jeotermal Projesine Başladı

Endonezya, 86 MW Kapasiteli Jeotermal Projesine Başladı
0

JAKARTA, NNC – Endonezya’nın Muara Enim ve Kota Pagar Alam da bulunan Güney Sumatera’daki Rantau Dedap jeotermal enerji projesinde sömürü kuyu sondaj aşamasına gelindi.

Rantau Dedap jeotermal enerji projesinin ilk kuyusu olan Well RD-I3’ün açılışı, yapıldı. Açılış, Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı Yenilenebilir ve Enerji Koruma Genel Müdürü Rida Mulyana ve Jeotermal Enerji Direktörü Nuryatin Finahari tarafından gerçekleştirildi..

Rida Mulyana, “220-mega watt (MW) kapasiteli Rantau Dedap Jeotermal Enerji projesi vergi gelirleri hariç 106.87 milyon ABD doları vergi dışı devlet gelirleri üretecek.” Dedi.

RD-I3 kuyusunun sondajı, 16 kuyunun açma planının ilkidir. Kuyularda 14 üretim kuyusu ve kuyu başına 7,8 MW tahmini kapasiteli iki enjeksiyon kuyusu bulunmaktadır.

Ayrıca, Rekayasa Industri ve Fuji Electric Co. konsorsiyumu tarafından 86 MW kapasiteli Rantau Dedap Jeotermal Enerji Santrali’nin ilk faz inşaatı ile birlikte sömürü faaliyetleri de aynı anda gerçekleştirilecektir.

Jeotermal enerji santrali 220 MW kapasiteye sahip iki aşamada gelişecektir. 86 MW’lık geliştirmenin ilk aşamasının, 2020 yılının ortalarında, 2025 yılına kadar 134 MW’lık hedeflenen COD’nin ikinci aşaması olan ticari tarihte (COD) elde edileceği tahmin edilmektedir.

Tamamen kullanılabilir durumda olan Rantau Dedap Jeotermal Enerji Santrali, inşaat aşamasında 1.200’den fazla işçi istihdam üretmenin yanı sıra 130.000’den fazla haneye elektrik sağlayacak.

Jeotermal enerji, Endonezya’nın enerji önceliklerinden biri olarak belirlendiğini, ülkenin jeotermal kaynaklarının 28.5 giga watt (GW) olduğu tahmin ediliyor.

Öte yandan, Endonezya’daki jeotermal enerji santrallerinin kurulu gücü 1.948.5 MW’a ulaştı ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra ikinci oldu.

Rantau Dedap jeotermal projesinin gelişiminin yaklaşık 700 milyon ABD Doları’na ulaşacağı tahmin ediliyor.

Kaynak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.