1. Anasayfa
  2. HABERLER

Hawaii Kilauea Volkanının Lav Akışı Bitki Örtüsünü Öldürüyor

Hawaii Kilauea Volkanının Lav Akışı Bitki Örtüsünü Öldürüyor
0

Hawaii Kilauea Volkanının Lav Akışı Bitki Örtüsünü Öldürüyor

HONOLULU (Reuters) – Hawaii Kilauea Volkanından çıkan lav akıntısı, cumartesi günü bir Hawaii jeotermal santralinin sınırlarını geçti ve patlayan Kilauea volkanının erimiş kayaları, evler ve arka bahçeler boyunca acımasızca havaya uçurulduğu için yeni bir tehlike oluşturdu.

ABD Geological Survey’e göre, geçtiğimiz günlerde düzinelerce yakındaki evi yok eden lav, Puna Geothermal Venture’a (PGV) yerel saatle geçti.

Hawaii’deki Kilauea yanardağı, 3 Mayıs’ta bir kez bir patlama başlangıcından beri, yetkililer tesisi kapattılar, 60.000 galonluk yanıcı sıvıyı çıkardılar ve Dünya’nın çekirdeğindeki buhar ve gazın içine sızan kuyuları devre dışı bıraktılar.

Magma, Kilauea’nın zirve lav gölünden süzülmüş ve bitkinin yakınında yaklaşık iki düzine devasa çatlak veya çatlaktan yaklaşık 25 mil (40 km) doğuya akmıştır.

Hawaii Eyaleti sözcüsü Janet Snyder, “Fissures 21 ve 7’den gelen akış genişliyor ve ilerliyordu” dedi. Lavabo’nun kuzeydoğuya doğru saat 12: 30’da (saat 18: 00’de) PGV’ye doğru olan pozisyonuna dair bir e-postada

Hawaii Valisi David Ige, kuyuların kararlı olduğunu söyledi.

Ancak, lava, dünyanın herhangi bir yerindeki jeotermal bir tesisi hiçbir zaman etkilemedi ve devletin acil durum yönetimi dairesinin başkanına göre, potansiyel tehdit test edilmedi. Yöre halkı, ölümcül hidrojen sülfür patlayıcı emisyonundan korkuyor ve diğer gazlar da kırılmalı.

BİR GÜNDE 270 DEPREM

Konut sakinleri, 1989 yılında çevrimiçinden bu yana tesislerden kaynaklanan salımlardan kaynaklanan sağlık tehlikelerinden şikayetçiydiler ve PGV, dünyanın en aktif yanardağlarından birinin yan tarafındaki yerine meydan okuyan davaların hedefi oldu.

İsrailli şirketin sahip olduğu 38 megavatlık bir tesis, yerel elektrik kuruluşu Hawaii Electric Light’a göre, Big Island’da tipik olarak yaklaşık yüzde 25 elektrik sağlıyor.

Operatör Ormat Technologies Inc geçtiğimiz hafta tesisin toprak üstü zararı olmadığını, ancak depremlerin ve yer altı lav akıntılarının kuyulara etkisini değerlendirmek için durumun stabilize edilmesini beklemek zorunda kalacağını söyledi.

Stovall ve Ulusal Hava Servisi meteoroloji uzmanı John Bravender, son 24 saatte Kilauea zirvesinde 250 ile 270 arasında deprem olduğunu ve Cumartesi günü dört patlama ile birlikte 12.000-15.000 feet yüksekliğe kadar külleri gönderdiklerini söyledi.

Bravender, rüzgârların Pazartesi ve Salı günleri değişecek şekilde, batı ve kuzeybatıya daha fazla nüfuslu bölgeleri etkileyecek şekilde yayılan daha yüksek kül ve volkanik dumanlara neden olduğunu belirtti.

ABD Deniz Kuvvetleri ve Ulusal Muhafız helikopterleri, fissür faaliyeti, 1000 kıyı sakinine kadar giden son çıkış yolu olan 130 nolu karayolunun kesilmesi durumunda hava tahliyesi için beklemede.

Stovall, otoyoldaki çatlakların henüz magma’nın yüzeye doğru yükseldiğini gösteren hidrojen sülfür gazı yaymadığını söyledi.

Kaynak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.