1. Anasayfa
  2. ETKİNLİK

IRENEC 2018, JESDER’in Desteğiyle 7-9 Mayıs’ta İstanbul’da Gerçekleşecek

IRENEC 2018, JESDER’in Desteğiyle 7-9 Mayıs’ta İstanbul’da Gerçekleşecek
0

IRENEC 2018, JESDER’in Desteğiyle 7-9 Mayıs’ta İstanbul’da Gerçekleşecek

8. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı “IRENEC 2018”, Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği’nin de (JESDER) desteğiyle, 7 – 9 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

%100 Yenilenebilir Enerji Konferansı IRENEC 2018’de JESDER Başkanı Ufuk Şentürk, Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği Eurosolar Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik, Biyoenerji Derneği BİYODER Başkanı Halil Tolga İlçin, Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği EYODER Başkanı Cihan Karamık, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Gazi İpek, Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Ekici gibi liderler konuşma yapacaklar.

Konferans kapsamında EPDK ile ilgili bir oturum da düzenlenecek. Bu oturumda EPDK Piyasa İzleme ve Mevzuat Grup Başkanı Dr. Mustafa Gözen, EPDK Grup Başkanları Deniz Daştan, Ertuğrul Yıldız ve Refik Tiryaki birer konuşma gerçekleştirecekler.

Konferansın uluslararası konuşmacıları arasında ise ABD Enerji Bakanlığı’ndan Dr. Robert Dixon, İtalyan Yanmar R&D Europe’dan Lorenzo Pezzola gibi isimler bulunuyor.

“YENİLENEBİLİR ENERJİYE KÜRESEL GEÇİŞE KATKI”

IRENEC 2018 ve Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği  EUROSOLAR Türkiye Başkanı Tanay Sıdkı Uyar, Konferans hakkında yaptığı değerlendirmede, insanlığın yenilenebilir enerjilerin taşıdığı kaliteyi her geçen gün daha çok keşfettiğini ve kullandığını belirterek şöyle dedi: “Atmosferin her köşesinde mevcut olan yenilenebilir enerji kaynakları, ihtiyaç olduğunda elektriğe ve proses ısısına dönüştürülmek üzere hazır bekliyor. Hareket eden havanın kinetik enerjisi, biokütlede depolanan kimyasal enerji, jeotermal kaynaklar ve güneşin ısısı ve ışığı yeryüzünün dört bir yanında, tamamen ücretsiz olarak mevcutlar. Yeryüzündeki yaşam alanının ana enerji kaynağı olarak güneş ve onun türevleri eskiden de mevcuttu, bugün de mevcut ve gelecekte de mevcut olacak.

Yenilenebilir enerjiye küresel olarak sağlanan destek, yenilenebilir kaynakların pazara girmesine olanak sağladı. Bugün rüzgar ve güneş enerjisi, dünyanın pek çok bölgesinde elektrik üretmenin en ucuz yolları haline geldi.

%100 yenilenebilir enerji karmasına ulaşmaya çalışan şehirler ve ülkeler, akıllı şebekelerle ve yenilenebilir enerji depolama sistemleriyle sanayi, ulaşım ve binalar için daha fazla yenilenebilir enerji tedarik edebilmek amacıyla gereken altyapıyı hazırlamaya çalışıyorlar.

Yenilenebilir enerji atmosferimizin her köşesinde mevcut olduğu için Topluluk Enerjisi (yerel halkın bireysel veya kooperatifler ve belediyeler aracılığıyla karar verme sürecine katılması ve kendi enerji üretim tesislerinin sahibi olması) %100 yenilenebilir enerji geleceğine geçiş için en etkili yaklaşım haline geliyor.

IRENEC 2018’de, %100 yenilenebilir enerji toplumlarına geçişle ilgili yaşanan zorluklar, engeller, fırsatlar ve çözümler hakkındaki küresel deneyimleri paylaşıp bunlardan derslerimizi çıkararak %100 Yenilenebilir Enerjiye Küresel Geçişe kendi katkımızı yapacağız.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.