1. Anasayfa
  2. HABERLER

Google’ın Yeni Jeotermal Elektrik Projesi Temiz Enerjide Çığır Açabilir

Google’ın Yeni Jeotermal Elektrik Projesi Temiz Enerjide Çığır Açabilir
0

Google, Salı günü yaptığı açıklamada, gelişmiş bir jeotermal projenin Nevada şebekesine Google veri merkezlerine güç sağlamak için karbon salımı olmadan elektrik sağlamaya başladığını duyurdu.

Google’ın bu projedeki jeotermal ortağı olan Houston merkezli Fervo Energy’nin CEO’su ve kurucu ortağı Tim Latimer, şebekeye ilk kez elektrik vermenin, birçok yeni enerji şirketinin asla ulaşamadığı bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

Latimer, bir röportajda, “Bu projenin büyük bir etki yaratacağını ve jeotermal enerjinin eskisinden çok daha fazla önem kazanmaya devam edeceğini düşünüyorum” dedi.”

Uluslararası Enerji Ajansı uzun süredir jeotermal enerjinin iklim değişikliğine ciddi bir çözüm sunabileceğini öngörüyor. 2011 yol haritası belgesinde, jeotermal enerjinin 2050 yılına kadar yıllık küresel elektrik üretiminin yaklaşık %3,5’ine ulaşabileceği ve yılda yaklaşık 800 megaton karbondioksit emisyonunu önleyebileceği belirtilmişti.

Ancak bu potansiyel bugüne kadar büyük ölçüde gerçekleştirilemedi. Bugünkü duyuru ise bu durumu değiştirebilir.

Fervo Energy, bu ilk pilot projeyi, şebekeye çok daha fazla karbonsuz elektrik sağlayacak diğer projeleri başlatmak için kullanıyor. Şu anda güneybatı Utah’ta 400 megavatlık bir proje için ilk sondajı tamamlıyor.

Google ve Fervo Energy, yeni nesil jeotermal enerji geliştirmek amacıyla 2021’de işbirliğine başladı. Winnemucca, Nevada yakınlarındaki tesis artık ticari olarak faaliyet gösterdiği için şebekeye yaklaşık 3,5 megawatt elektrik gönderiyor. Bu tesiste üç kuyu bulunuyor.

Google, veri merkezlerinin artan enerji ihtiyacını karşılamak için güneş enerjisi ve depolamaya yönelik başka anlaşmalar da imzaladı. Nevada’da, biri Las Vegas, diğeri Reno yakınlarında olmak üzere iki tesisi bulunuyor. Google’da küresel karbonsuzlaştırma çabalarına liderlik eden Michael Terrell, şirketin dünya genelindeki diğer veri merkezleri için de jeotermal enerjiyi kullanmayı planladığını belirtti.

Terrell, “Bu projenin, bizim ve dünya genelindeki diğer şirketlerin yararlanabileceği çok daha gelişmiş jeotermal enerjiye yönelik bir sıçrama tahtası olmasını gerçekten umuyoruz,” dedi.

Google, 2020 yılında, 2030 yılına kadar faaliyet gösterdiği her yerde, her günün her saatinde karbonsuz enerji kullanma hedefini duyurmuştu.

Pek çok enerji uzmanı, Google gibi büyük şirketlerin temiz enerjiyi hızlandırmada katalizör rolü oynayabileceğine inanıyor.

Terrell, Google’ın aynı zamanda rüzgar ve güneş enerjisi projelerinin ilk destekçilerinden biri olduğunu ve bu pazarların büyümesine katkı sağladığını belirtti.

Terrell, “Bu çok benzer bir durum. Artık 7/24 karbonsuz enerji hedefini belirlediğimize göre, bu hedefe ulaşmanın rüzgar, güneş ve depolamadan daha fazlasına ihtiyaç duyacağını anladık,” dedi. “Açıkçası enerji şebekelerini 7/24 karbonsuz enerjiye ulaştırmak için enerji alanında bu yeni ileri teknolojilere ihtiyacımız olacak. Fervo ile yaptığımız bu anlaşmaya baktığımızda, bu teknolojilerin ölçeklendirilmesine yardımcı olma fırsatını gördük.”

Amerika Birleşik Devletleri, elektrik üretiminde Dünya’nın ısı enerjisini kullanma konusunda dünyaya öncülük ediyor. Ancak, ABD Enerji Bilgi İdaresi’ne göre, jeotermal enerji hala ülkenin toplam şebeke ölçeğindeki elektrik üretiminin yüzde yarısından azını oluşturuyor. 2022 yılında bu jeotermal enerji, Kaliforniya, Nevada, Utah, Hawaii, Oregon, Idaho ve New Mexico’dan sağlandı.

Bu eyaletler, Batı’da yüzeye yakın buhar veya çok sıcak su rezervlerine sahip olmaları nedeniyle geleneksel olarak jeotermal potansiyele sahip olarak kabul ediliyor.

Ancak, Enerji Bakanı Jennifer Granholm, bu yılın başlarında, gelişmiş jeotermal sistemlerdeki ilerlemelerin bu enerji türünün mümkün olmadığı düşünülen bölgelere de tanıtılmasına yardımcı olacağını söyledi. Granholm, sektöre fon sağlanacağını duyuruyordu.

Geçtiğimiz yıl Enerji Bakanlığı, gelişmiş jeotermal sistemlerde “agresif maliyet düşüşleri” elde etmek amacıyla bir girişim başlattı. Bu ay, ülke çapında jeotermal enerjinin yaygınlaştırılması için 44 milyon dolar açıkladı ve ABD’nin 2050 yılına kadar 90 gigawatt jeotermal elektrik potansiyeline sahip olduğunu (65 milyondan fazla Amerikan evine güç sağlamaya eşdeğer) belirtti.

Fervo Energy gibi gelişmiş jeotermal enerji şirketleri, yerin daha derinlerindeki ısının peşine düşerek daha fazla yerde potansiyeli ortaya çıkarıyor. Fervo Energy CEO’su Tim Latimer, petrol ve gaz endüstrisinde eski bir sondaj mühendisidir.

Sondaj teknolojisi ve uygulamaları, ABD’yi en büyük petrol ve gaz üreticisi ve ihracatçısına dönüştüren kaya petrolü patlaması sırasında büyük ilerlemeler kaydetti. Ancak, Fervo Energy’nin stratejiden sorumlu başkan yardımcısı Sarah Jewett, petrol ve gaz endüstrisinden jeotermal sektöre çok az teknoloji transferi gerçekleştiğini belirtti.

Jewett, ‘Eski petrol ve gaz geliştirmelerinden kalan tüm eski, işe yaramaz şeyleri kullanıyorlardı,’ dedi. ‘Biz ise petrol sahası hizmet şirketlerine gidip “Bize en iyisini verin” dedik. Tüm modern sondaj teknolojilerini kullanarak geliştirmemizi gerçekleştiriyoruz.’ Bunun daha fazla verimlilik ve daha düşük maliyet sağladığını ekledi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki ClimateTech 2023’te bir sunum yapan Fervo CEO’su Tim Latimer, şirketinin jeotermal rezervuarlarda yatay sondaja nasıl öncülük ettiğini anlattı. Fervo, Nevada’da yaklaşık 8.000 fit derinlikte sondaj yaptıktan sonra yanlara dönerek yatay olarak yaklaşık 3.250 fit sondaj yaptı.

Fervo, yatay sondaj yaparak çok sayıda dikey kuyu açmadan sıcak rezervuarın daha büyük bir kısmına ulaşabiliyor.

Fervo’nun yöntemi, soğuk suyu bir enjeksiyon kuyusuna pompalamak, ardından yeraltındaki sıcak kayaların üzerinden geçirerek başka bir kuyuya, yani üretim kuyusuna ulaştırmak. Bu süreçte su, yüzeye dönmeden önce yaklaşık 400 Fahrenheit (200 santigrat derece) sıcaklığa kadar ısınır. Yüzeye ulaştığında, ısısını düşük kaynama noktasına sahip başka bir sıvıya aktararak buhar oluşturur. Buharın genleşmesi, kömür veya doğal gazla çalışan bir tesiste olduğu gibi elektrik üretmek için bir türbini döndürür. Soğutulmuş jeotermal su, kapalı devre bir sistemle döngüyü yeniden başlatmak için enjeksiyon kuyusuna geri gönderilir.

Fervo’ya göre bu yaz yapılan kuyu testleri oldukça olumluydu. Latimer, sera gazı emisyonlarını azaltmak amacıyla kömürden, petrolden ve doğal gazdan uzaklaşmaya yardımcı olmak için bu teknolojiyi mümkün olduğunca çok yerde ve hızlı bir şekilde yaygınlaştırmak istediklerini söyledi. Hem Fervo hem de Google, jeotermal enerjinin, dünya sera gazı emisyonlarını azaltmaya çalışırken 2030’dan önce ölçeklendirilebilecek ‘her zaman açık’ bir temiz teknoloji olarak değerli olduğunu belirtti. Fervo’nun Utah, Beaver County’deki bir sonraki projesinin 2026’da şebekeye temiz enerji sağlamaya başlaması ve 2028’de tam üretime geçmesi planlanıyor.

Kaynak: Apnews

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.