1. Anasayfa
  2. JEOTERMAL SANTRAL

GMK’dan Aksaray’da Dünya Bankası destekli JES projesi

GMK’dan Aksaray’da Dünya Bankası destekli JES projesi
FIMI Drone Camera
0

GMK Energy Grubu’na bağlı Güzelyurt Jeotermal Enerji AŞ’nin Dünya Bankası Destekli Jeotermal Enerji Sondajı Çalışmaları Aksaray’da başladı.

GMK Energy Grubu’na bağlı Güzelyurt Jeotermal Enerji AŞ, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde jeotermal kaynak arıyor. Güzelyurt Jeotermal Enerji AŞ’nin Türkiye’deki jeotermal enerji yatırımlarını teşvik etmek amacıyla Dünya Bankası tarafından desteklenen Risk Paylaşım Mekanizması kapsamında başlattığı projenin saha hazırlık çalışmaları geçtiğimiz ay tamamlandı. Güzelyurt Jeotermal Enerji AŞ sondaj çalışmalarına Nisan 2024’de başlandı.

3000 METREYE İNİLECEK

Güzelyurt Jeotermal Enerji AŞ ile TKYB arasında üç adet kuyu için imzalanan sözleşme kapsamında, açılacak kuyularda 3000 metrelik derinliğe inilmesi hedefleniyor. 294°C ve 341°C ile Türkiye’de açılmış en sıcak jeotermal kuyulara çok yakın bir mesafede yapılacak Güzelyurt jeotermal arama sondajının, başarıyla sonuçlanması halinde, Türkiye jeotermal enerji sektörü açısından kritik bir adım olacağı öngörülüyor. Sondajların başarıyla sonuçlanmaması halinde, belirlenen kuyu maliyetlerinin yüzde 60’ı fon tarafından karşılanacak.

Kaynak: Enerji Günlüğü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.