1. Anasayfa
  2. HABERLER

Yenilenebilir enerji sistemlerini desteklemek için jeotermal projeleri de finanse edilecek

Yenilenebilir enerji sistemlerini desteklemek için jeotermal projeleri de finanse edilecek
0

ABD yönetimi, kırsal alanlarda temiz enerjinin geliştirilmesi için 11 milyar dolarlık yatırım yapılacağını duyurdu.

ABD Tarım Bakanlığından temiz enerji ile ilgili açıklama yapıldı. Kırsalda enerji ve kamu hizmeti sağlayıcılarının uygun fiyatlı, güvenilir temiz enerji sağlamasına yardımcı olunacak. Buna göre yaklaşık 11 milyar dolarlık hibe ve kredi verileceği bildirildi.

Açıklamada, bunun, eski ABD Başkanı Franklin Roosevelt’in 1936’da Kırsal Elektrifikasyon Yasasını imzalamasından bu yana kırsal elektrifikasyona yapılan en büyük yatırım olduğu aktarıldı.

Finansmanın Enflasyonu Düşürme Yasası Kapsamındaki 2 program aracılığıyla sağlanacağı belirtildi. Açıklamada, yenilenebilir enerji sistemlerini desteklemek için büyük ölçekli projelerden bahsedildi. Buna göre; güneş, rüzgar, jeotermal, biyokütle, hidroelektrik projeleri ve enerji depolamanın finanse edileceği kaydedildi.

Açıklamada ABD Tarım Bakanı Tom Vilsack’in görüşlerine de yer verildi. Biden yönetiminin temiz enerji taahhüdünün kırsal topluluklara uygun fiyatlı, güvenilir bir elektrik şebekesi sağlayacağı belirtildi. Binlerce kişiye yönelik istihdamı desteklediğini ve gelecekte enerji maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olduğunu ifade etti.

Vilsack, bu yatırımların aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadele edeceğini ve çocukların sağlığını riske atan hava ve su kirliliğini önemli ölçüde azaltacağını belirtti.

Kaynak: AA Haber Bülteni

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.