1. Anasayfa
  2. HABERLER

Jeotermal enerji ödülü yarı finalistleri belirledi

Jeotermal enerji ödülü yarı finalistleri belirledi
0

Amerikan Yapımı Jeotermal Jeofon Ödülü’nde on takım yarı finalist oldu. Her biri, yenilenebilir enerji kaynağını daha da geliştirmek için teknolojileri ilerletmeye yönelik teknik yardım için 75.000 $ nakit ödül ve 75.000 $ kupon kazanıyor.

Jeofonlar, yer altı akustik titreşimlerini algılamak veya sismik gürültüyü dinlemek için kullanılan araçlardır. Çeşitli uygulamalarda ve giderek artan bir şekilde jeotermal rezervuar izlemede faydalıdırlar.

Bununla birlikte, geleneksel sismik izleme araçları, en sıcak jeotermal kuyuların çoğunda yüksek sıcaklıklara, yüksek kaya dayanımlarına ve aşındırıcı çalışma sıvılarına kolayca dayanamaz.

Ödül bunu değiştirmeyi amaçlıyor. Amerikan Yapımı Zorluklar programının bir parçası olarak ve Enerji Bakanlığı Jeotermal Teknolojiler Ofisi tarafından finanse edilen ödül, zorlu jeotermal ortamlara dayanabilen jeofonların gelişimini ilerletmeyi amaçlıyor.

Gelişmiş jeotermal sistemler (EGS), 2050 yılına kadar 60 GW’tan fazla yenilenebilir elektrik kapasitesinin geliştirilmesini sağlama potansiyeline sahiptir. Jeotermal Jeofon Ödülü, inovasyonu ateşlemeyi ve yüksek sıcaklıkta, kuyu içi yetenekli çalıştırma zorluklarını ele alarak bu potansiyele ulaşılmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Jeofonlar, yer altı jeotermal rezervuarları ve jeotermal operasyonlar öncesinde, sırasında ve sonrasında rezervuar kayanın nasıl geliştiği hakkında bilgi sağlayan veri setleri toplar.

Jeofonlar yüzeyde veya onları jeotermal rezervuarlara yaklaştıran kuyularda konuşlandırılabilir. Kazı ne kadar derin olursa (jeotermal rezervuarlar yerin 8.000 ila 12.000 fit üzerinde bulunur), izleme araçlarının o kadar sağlam, hassas ve ısıya dayanıklı olması gerekir.

Ödülün 1. Aşamasında, yarışmacılardan şu anda mevcut bileşenleri kullanan yüksek sıcaklıklı, kuyu içi sismik sensör için bir başlangıç ​​konsepti belirlemeleri ve geliştirmeleri istendi.

Aşama 1 kazananları şunları içerir:

Avalon (Houston, Texas) : Jeotermal Sondaj Delikleri için Chirped Lazer Jeofon-Yüksek sıcaklıklara dayanacak şekilde tasarlanmış bir optik jeofondur.

GE (Niskayuna, New York) : GE MEMS [Mikro-Elektro-Mekanik Sistem] Kuyu Jeofonu-Çift titreşimli ışın, yüksek sıcaklık ve düşük maliyetli ivme ölçerdir.

GeoPhotonics (Houston, Texas) : Optik MEMS ve Jeotermal Sismoloji-Tamamen fiber MEMS konsol çözümüdür.

Harold Snyder’ın Ekibi (Rockwall, Teksas) : Jeotermal 3 Eksenli İvmeölçer Mikrosismik Araç-Yüksek hassasiyetli mikrosismik ve 3D baskılı ivme ölçerdir.

Intelligent Fiber Optic Systems Inc. (San Jose, California) : GeoSense Çözümü-Ek veri analitiği ile sensör ve sıcaklık zorluklarını ele alır.

MagiQ Technologies Inc. (Somerville, Massachusetts) : Akıllı Jeotermal için ThermaView Optical Sismic-Daha küçük, daha sağlam bir ivmeölçer aracı tasarımıyla donatılmış yeni gelişmiş sinyal işleme sistemidir.

NXTANT (Rancho Palos Verdes, California) : NXTANT-Project EAGLE, hem havacılık hem de su altı teknolojileri ile tasarlanmış gelişmiş bir MEM ivme ölçerdir.

OzIC Yüksek Sıcaklık Sismolojisi (Fayetteville, Arkansas) : Yüksek Sıcaklık LVDT tabanlı Jeofon-Gelişmiş üretim bileşenlerine sahip yeni tasarlanmış bir araç sunar.

PSG (Dallas, Texas) : Jeotermal Uygulamalar için Fotonik Sismometre-Yüksek sıcaklık ve basınç çözümleri sunan yeni üç eksenli optik konsepttir.

Ultra Yüksek Sıcaklık Sismik Aracı (Dublin, Ohio) : Ultra Yüksek Sıcaklık Sismik Aracı-Gelişmiş havacılık devrelerini kanıtlanmış petrol ve gaz araçlarıyla birleştirir.

Kaynak: Renewable Energy World

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.