1. Anasayfa
  2. HABERLER

MTA, Erciyes’te sıcak su kuyusu açacak

MTA, Erciyes’te sıcak su kuyusu açacak
0

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi arasında anlaşmaya varılarak, Erciyes’te sıcak su kuyusu açmak üzere protokol imzalandı.

3 bin 916 metre yüksekliğindeki kış sporları ve turizm merkezi Erciyes Dağı’nın 2 bin 200 metresindeki Tekir yaylasında bulunan 6 ayrı sahada sıcak su için Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü harekete geçti.

Büyükşehir belediyesi de  kendisine ait 6 jeotermal arama ruhsatı konusunda MTA ile ortak olmak üzere anlaşmaya vardı. 5686 sayılı Jeotermal Kaynak, Doğal Mineraller Kanunu’nur 19. Maddesi  ve uygulama yönetmeliğinin 27. Maddesi uyarınca Erciyes dağındaki jeotermal amaçlı sıcak sui kuyuları açılmak üzere  MTA ile protokol imzalandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, MTA’nın daha önce Hisarcık kapı yakınlarında sıcak su için sondaj kuyusu açtığını, önümüzdeki dönemde ise Tekir göleti yakınlarındaki bir alanda kuyu açmaya başlayacağını söyledi. 6 sahadan çıkacak sıcak suyun kullanımında Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile  MTA Genel müdürlüğü ortak söz sahibi olacak. Çıkarılan sıcak su jeotermal tesis ve otellerde kullanılacak. Böylece Avrupa’daki bir çok kayak merkezinde olduğu gibi yerli ve yabancı turistler Erciyes dağında jeotermal sulu havuzlardan da yararlanacak.

Kaynak: https://www.kayseritelgraf.com/mta-erciyeste-sicak-su-kuyusu-acacak_h11225.html

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.