1. Anasayfa
  2. YATIRIM

Şili: EDC, 240 MW Mariposa Jeotermal Enerji Projesi ile İlerliyor

Şili: EDC, 240 MW Mariposa Jeotermal Enerji Projesi ile İlerliyor
0

240 MW jeotermal enerji enjekte edecek olan Filipin şirketi yeni gelişmeler gösteriyor…

Enerji Geliştirme Şirketi öncülüğünde yürütülen projenin sondaj çalışmalarına nihayet başlandı ve projenin genel müdürü yerel yetkililerle bir araya geldi.

VII. Bölge’de yer alan ve ülkeye 240 MW jeotermal enerji enjekte etmeyi amaçlayan Mariposa Projesi tarafından son haftalarda yeni adımlar atıldı. Filipin şirketi Energy Development Corporation (EDC) liderliğindeki girişimin halihazırda ilk sondajı mevcut durumda ve şu anda Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporlarını işleme hazırlıyorlar.

Ayrıca geçen ay, jeotermal işlerde faaliyet gösteren dünya çapındaki en büyük firmanın yöneticileri yerel yetkililerle görüştü. Bu görüşmelere EDC uluslararası proje yöneticisi Peter Wood başkanlık etti.

İlk görüşme Ulusal Enerji Komisyonu (CNE) genel sekreteri José Venegas ile yapıldı. Toplantının genel amacı, Şili’deki DVE planlarının gösterilmesi ve Lobi Yasası’nın web sitesinde belirtildiği gibi enerji sektörünün kalkınma politikalarının öğrenilmesiydi. Ayrıca yetkililer José Venegas’a gelecekteki piyasa düzenlemelerini ve bu yeni düzenlemelerin avantajlarını sorduklarını da eklediler.

Daha sonra Enerji Bakanı Juan Carlos Jobet ve aynı portföyün yenilenebilir enerji bölüm başkanı Gabriel Prudencio ile bir araya geldiler. Jeotermal Konsey Başkanı Jerónimo Carcelén her iki görüşmede de yer aldı.

Kanun Teklifi

Geçen Nisan ayında Enerji Bakanlığı, mevcut jeotermal mevzuatı iyileştirmek için kongre düzenledi.

Teklif, imtiyaz rejiminden hariç tutulan jeotermal enerjinin sığ kullanımlarını kaydetmek için bir sistem oluşturulması, kontrol rejiminin değiştirilmesi ve bu enerjinin kullanımı için genel güvenlik standartlarının belirlenmesini kapsamaktaydı. Sunulan teklif şu anda büyük aciliyet durumuyla Temsilciler Meclisi’nde bulunuyor.

Ülkede faaliyet gösteren tek jeotermal proje, Enel Chile ve Enap’ın yenilenebilir enerji iştiraki Enel Green Power Chile’nin ortak girişimi olan Cerro Pabellón’dur. 33 MW’lık üçüncü bir üretim birimi şu anda yapım aşamasındadır.

Kaynak: La Tercera

İspanyolca’dan Çeviren: Evren SOLGUN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.