1. Anasayfa
  2. HABERLER

Jeotermal’in İncir Üretimine Olumsuz Etkisi Yok

Jeotermal’in İncir Üretimine Olumsuz Etkisi Yok
0

 

Son 30 yılda Aydın’ın iklimsel faktörlerinin (sıcaklık, nispi nem, yağış miktarı) gelişimi ile bu yıllarda şehirde gerçekleşen incir üretimi arasındaki ilişkiyi inceleyen Hülya Kalender Beskan, jeotermalin rekolte üzerinde hiçbir olumsuz etkisinin olmadığını buldu. Aydın, bu dönemde Türkiye’nin incir üretimindeki payını korudu.

Mühendislik danışmanlık şirketi Belit Grup uzmanı Hülya Kalender Beskan, jeotermal elektrik santrallerinin Büyük Menderes Havzasında yetiştirilen incire etkisini son otuz yıllık verilerin ışığında değerlendirdi. Beskan’ın yaptığı incelemeye göre 2007 – 2017 yılları arasında Aydın’da incir üretiminde büyük bir düşüş gerçekleşmedi; şehir bu dönemde Türkiye’nin incir üretimindeki payını korudu.

Türkiye’de incir üretiminin yaklaşık yüzde 60’ı Aydın’da, kalan yüzde 40’lık kesim ise İzmir, Manisa ve çevre illerde gerçekleşiyor. Son dönemde Aydın ilindeki jeotermal elektrik santrallerinin atmosferde nem değişikliğine yol açarak incir üretimini olumsuz etkilediği iddiasının ortaya atıldığına dikkat çeken Hülya Kalender Beskan, son 30 yılda şehrin iklimsel faktörlerinin (sıcaklık, nispi nem, yağış miktarı) gelişimi ile bu yıllarda yapılmış olan incir üretimi arasındaki ilişkiyi inceledi.

Veriler incelendiğinde, incir üretiminin fazla olduğu yıllarda nem oranının diğer yollara oranla nispeten daha yüksek olduğu dikkat çekiyor. Beskan, buradan yola çıkarak, “Bu durumda üretimin salt olarak sıcaklık ve/veya nemden etkilendiği söylemek bilimsel değildir. Yüksek nem oranın ürün için zararlı olduğunu söyleminin ise görüldüğü üzere istatistiksel hiçbir dayanağı yoktur” yorumunu yaptı.

Beskan, incir üretimini etkileyen asıl faktörün, yağış miktarı olduğuna dikkat çekti. Toplam yağışın 400 mm’den düşük olduğu yıllarda üretim de düşük oldu. Yağışın 700 mm üzerine çıktığı yıllarda da üretim yine düştü. Beskan, “İstisnai durumlar göz ardı edilerek incir üretimi için optimal yağış rejiminin yıllık 500-700 mm arasında olduğu söylenebilir” değerlendirmesini yaptı.

İncir üretimiyle ilgili veriler, Aydın’da üretimde yaşanan düşüşler ve artışların Türkiye geneli ile paralel olduğuna da işaret ediyor.

Özellikle jeotermal santrallerin en yoğun bulunduğu bölge olan Germencik’te, üretim düşüşünün söz konusu olmadığı açıkça görülüyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.