1. Anasayfa
  2. FİNANS

Afrika Kalkınma Bankası, Afrika Jeotermal Kalkınma Şirketini Finanse Etmeye Devam Edecek

Afrika Kalkınma Bankası, Afrika Jeotermal Kalkınma Şirketini Finanse Etmeye Devam Edecek

Afrika Kalkınma Bankası (AFDB) Doğu Afrika Bölgesi İdari Direktörü Dr. Calleb Nyamajeje nin yapmış olduğu açıklamada, Afrika Jeotermal Kalkınma Şirketi (GDC) ‘nin uygun fiyatlı temiz enerji konusundaki araştırmasını finanse etmeye devam edeceğini belirtti.

Ülkede Menengai Jeotermal Projesi’ni gözden geçiren Dr. Nyamajeje, GDC’yi yenilenebilir enerji konusundaki çabalarından ve elektrik maliyetini azaltmasından dolayı tebrik etti. Ayrıca ülkede jeotermal kalkınmaya karşı Bağımsız Güç Üreticileri (IPP) ‘de halatlar üreten bir model bulmak için GGM’ye övgüde bulundu.

GDC Genel Müdürü ve CEO’su Eng Johnson ole Nchoe, Menengai aracılığıyla GDC’nin 7 ABD senti (Sh7) p / kWh’de en ucuz tarife teklifini sunacağını söyledi.  “IPP’lerin artık enerji santrallerini kurmaya hazır olduğu için mutluyum. Bu GDC ve AfDB için önemli bir dönüm noktası, ”dedi Nakuru İlçesindeki Menengai Jeotermal Projesi’nde. GDC Menengai’de buhar gücü için sondaj yapıyor.
Proje, 3 IPP’nin şu anda 105 MW’lık elektrik santrallerinin inşası için yolun açılması için mali kapatmaya devam ettiği kritik bir aşamaya ulaştı. Koşullar olarak bilinen güç santrallerinin inşasına ilk girişimler GDC tarafından tam olarak yerine getirilmiştir.

Son zamanlarda, GDC, Kenya Orman Servisi’nden (KFS) Menengai Projesi için 4.000 dönümlük arazi kiralaması 40 yıl sürecek. Arazi konusu GDC için büyük bir darboğazdı. Santraller için arazi kullanımının önünü açtı. Santrallerin 25 yıl sürmesi öngörülüyor.
Bir diğer önemli durum da bir Buhar Raporudur – bu, 25 yıl sürecek buharın kullanılabilirliğinin bağımsız bir değerlendirmesidir. JICA, çalışmayı yürütmek üzere Japonya’nın bağımsız danışmanı West Jec’i işe alarak GDC’ye destek verdi. Son zamanlarda, West Jec raporu GDC, enerji yetkilileri bakanlığı ve IPP’lere sundu. Rapor, Menengai’nin şu ana kadar 105 MW artı yüzde 20 daha fazla buharı olduğunu gösterdi.

AfDB, Menengai Jeotermal Projesinin 120 milyon dolarlık paya sahip bir finansörüdür.

 

Kaynak

İlginizi Çekebilir