1. Anasayfa
  2. FİRMA

Remzi Gür’den Manisa’ya 19.5 MW’lik JES

Remzi Gür’den Manisa’ya 19.5 MW’lik JES
0
MASPO Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, Manisa’nın Alaşehir ilçesinde jeotermal enerji santrali kuracak.


Gürmen Grup şirketlerinden MASPO Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, Manisa’nın Alaşehir ilçesinde jeotermal enerji santrali (JES) kuracak.

Yönetim kurulu başkanlığını Remzi Gür’ün üstlendiği, Ramsey markasını da bünyesinde barındıran Gürmen Grup’un Örnekköy ve Yeniköy mevkiinde yer alacak MASPO Jeotermal Enerji Santrali II – Ala 2, 19.5 megavatlık (MW) kurulu güce sahip olacak. Enerji Günlüğü’nün haberine göre, 250 milyon TL bedelli MASPO JES projesi kapsamında 5 adet üretim, 5 adet re-enjeksiyon, 5 adet gözlem ve/veya yedek üretim kuyusu da yer alacak.

Proje alanına en yakın yerleşim yeri santral alanının 400 metre kuzeyindeki Örnekköy Mahallesi.

Proje kapsamında üretim kuyuları ile rezervuardan çekilecek 1.122 ton/saat jeotermal kaynak (sıvı-buhar-gaz karışımı) 19,5 MW gücündeki santralde kullanılarak yılda 143.5 milyon kWh elektrik üretilecek. Projenin arazi hazırlık ve inşaat aşamasında 150 kişinin, işletme aşamasında ise 40 kişinin çalışması öngörülüyor. Maspo JES II Ala 2 projesi ile ilgili ÇED süreci başladı.

Maspo JES II Ala 2 projesi ile ilgili ÇED süreci başladı Maspo Enerji tarafıdan yapılması planlanan Maspo Jeotermal Enerji Santrali II Ala 2 projesi ile ilgili ÇED süreci başladı. Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün internet sitesinde konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “MANİSA ili ALAŞEHİR, ilçesi Örnekköy ve Yeniköy mevkiindeki MASPO Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafıdan yapılması planlanan MASPO Jeotermal Enerji Santrali II Ala 2 (19,5 MWe) projesi ile ilgili olarak MANİSA Valiliğimize sunulan dosyayı PTD Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır.” http://www.csb.gov.tr/gm/ced/index.php?Sayfa=duyurudetay&Id=175315

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.