1. Ana Sayfa
  2. ETKİNLİK

Termal Turizmde Yeni Destinasyon Uşak Çalıştayı Yapıldı.

Termal Turizmde Yeni Destinasyon Uşak Çalıştayı Yapıldı.
0
Uşak’ta düzenlenen “Termal Turizmde Yeni Destinasyon Uşak” çalıştayı ikinci gününde yerinde yapılan inceleme gezileriyle devam etti. Çalıştayın ilk gününde, Vali Salim Demir’in Uşak’ın termal fırsatlarını, potansiyel ve önemini vurgulayan konuşmalarının ardından; Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Fahri Danışmanı Dr. Toros Özbek,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Kültür Turizm Uzmanı Gürdal Bozkurt, Uşak Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ozan Çıtır, Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak birer sunum yaptılar. Aynı gün öğleden sonraki çalıştayın ikinci oturumunda, Afjet Genel Müdürü Dr. Yusuf Ulutürk, Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Ömer Karahan, Öğretim Üyesi Kaan Özkuk, ODTÜ Prof. Dr. Mahmut Parlaktuna, Banaz Kaymakamı İrfan Demiröz, Banaz Belediyesinden İsmail Atalay ve Uşak İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Kalaylı da birer sunum yaptılar.
“Termal Turizmde Yeni Destinasyon Uşak” çalıştayının ikinci gününde, özellikle çalıştaya ilimiz dışından katılanlara tanıtılmak üzere bir gezi programı düzenlendi. Program ilk olarak çam ormanlarıyla kaplı Banaz Evrendede mesire alanında verilen kahvaltı ile başladı. Vali Salim Demir, çalıştayın ikinci gününde katılımcılarla Uşak’ın termal alanlarının ve doğal güzelliklerinin gezileceğini ifade etti.
Çalıştayın inceleme gezisi kapsamında, Evrendede mesire alanında verilen kahvaltının ardından, tüm katılımcılarla birlikte Banaz Belediyesi tarafından Hamamboğazında yapımı tamamlanan tesislere gidildi. Tesisisin kapalı ve açık kısımlarının incelendiği gezi sırasında Hamamboğazı termal tesisleri hakkında ziyaretçilere bilgi verildi.
Vali Salim Demir, burada yaptığı konuşmada, çam ormanlarının içinde yer alan Hamamboğazı tesislerinin konumu, su kalitesi ve doğal güzellikleriyle emsallerinden çok daha farklı olacağını ifade etti.
Çalıştayın ilk günü konunun uzmanları ve akademisyenlerin tarafından Uşak İlinin termal varlıklarının tüm yönleriyle ele alındığını ve ikinci günde yerinde inceleme için misafirleriyle beraber olduklarını ifade eden Vali Salim Demir, konuşmasına şöyle devam etti: “Uşak ilimizde ciddi bir termal potansiyeli var. Sahip olduğumuz doğal güzellikleri de hesaba kattığımızda Uşak gerçekten termal turizmde yeni bir destinasyon olmaya aday bir kent. Bu gibi tesislerin artması ve çoğalması için şu anda içinde bulunduğumuz bu tesisimiz önemli ve somut bir çalışma olarak önümüzde duruyor. Uşak Termal turizmin yeniden canlanması gerekiyor. Uşak öteden beri böyle bir potansiyele sahip, günün şartlarına göre çevre illerdeki kadar altyapımız vardı. Ancak bu tesisler geliştirilemedi, yenileri yapılamadı, canlandırılamadı. Ancak şu anda öyle ifade edelim ki liderliği geçici olarak teslim etmişiz, ama bunu tekrardan almamız gerekiyor. Dolayısıyla bu tesisimizin Uşak Termal turizmi için ciddi bir başlangıç olmasını ve bir milat olmasını diliyorum. Banaz Belediyemize de bu konudaki öncülüğünden dolayı teşekkür ediyorum.”
Ramazan Bayramından sonra da Hamamboğazı Termal Tesislerinin açılışının yapılacağını belirten Vali Salim Demir, “Banaz Belediyesi tarafından yapılan tesisin bu daha 1. basamağı, diğer bir basamağı da bundan sonraki süreçte konaklama anlamında ahşap evler şeklinde genişletilecektir. Onun da mümkün olan en kısa sürede yapılmasını bekliyoruz. Hepinizin de gördüğü gibi Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde termal doğal kaynak sularımız var. Ancak bu doğal güzelliğin termal kaynaklarla buluştuğu nadir yerlerden birisi de Hamamboğazıdır. Hamamboğazı Termal Tesislerimiz, tüm aşamaları tamamlandığında Dünya ölçeğinde isim yapabilecek ve lider olabilecek bir ortama, mekana sahiptir. Daha önce de ifade etmiştim 2.2 milyon metrekare bir alanda termal kaynaklarımız var. Geçmiş yıllarda sahip olunan teknolojilerle yapılmış sondajlar var, belki yeni teknolojilerle daha farklı derinliklerle ve daha farklı sıcaklıklarda kaynaklara da ulaşmamız mümkün gözüküyor. Uşak’ın kısa sürede termal turizmde yeni bir destinasyon olacağını, ilimiz ve ülkemizin ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını ümit ediyorum” dedi.
Vali Salim Demir’in konuşma ve değerlendirmelerinin ardından, tesisin bölümlerinde ve çevresinde bir gezinti yapıldı.
Ev sahipliğini Banaz Belediye Başkanı Zafer Arpacı’nın yaptığı ikinci gün programına, çalıştayda sunum yapan akademisyen, uzman, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve bürokratlarla birlikte, Vali Salim Demir’in eşi Nezahat Demir hanımefendi, İl Jandarma Komutanı J. Albay Yalçın Baysal da iştirak etti. Banaz Hamamboğazı tesisleri önünde toplu fotoğrafın çekilmesinin ardından Anıt Ağaç mevkiine gidilmek üzere yola çıkıldı
usak jeotermal 3 - Termal Turizmde Yeni Destinasyon Uşak Çalıştayı Yapıldı.
usak jeotermal 2 - Termal Turizmde Yeni Destinasyon Uşak Çalıştayı Yapıldı.
İlginizi Çekebilir

Yorum Yap