1. Ana Sayfa
  2. HABERLER

Microsoft Jeotermal Enerji Merkezi Kuruyor

Microsoft Jeotermal Enerji Merkezi Kuruyor
microsoft yeni jeotermal enerji merkezi
0

Teknoloji devi Microsoft, yeni gelişimi ile jeotermal enerji merkezi olacak. Bu merkez Kuzey Amerika’nın en büyük tesisleri arasında yerini alabilir.

Microsoft’un Seattle dışındaki kurumsal tesisinin genişletilmesinde büyük bir bina yükseliyor. Teknoloji şirketlerinin son zamanlardaki mimari çalışmalarından farklı olarak, yeni tesis dairesel bir uzay gemisi değil bir jeotermal enerji merkezi olacak.

Jeotermal Enerji Merkezi, teknoloji devinin Washington, Redmond’daki tesisine 3 milyon metrekarelik bir ilave gibi olacak. Merkez, tesise neredeyse tamamen jeotermal enerji değişimleri tarafından sağlanan elektrikle güç sağlayacak.

Seattle merkezli mimarlar NBBJ tarafından, AEI tarafından mühendislikle tasarlanan merkez, 165metre derinliğe yüzlerce jeotermal kuyu tarafından ısıtılacak olan neredeyse 20 metre yüksekliğinde onlarca jeotermal tankına ev sahipliği yapacak.

Termal Enerji Merkezi, tesis boyunca uzanan bir ısı pompaları, soğutucular boru sistemlerinden oluşuyor. 2023’te açılacak yeni ofis binalarını ısıtmak ve soğutmak için derinliklerde bulunan sabit sıcaklıkları kullanacak. Sistem, geleneksel gaz kazanlarına ve elektrikli soğutuculara olan ihtiyacı ortadan kaldıracak ve akabinde elektrik kullanımını da tahminen %50 oranında azaltacaktır.

microsoft yeni jeotermal enerji merkezi
microsoft yeni jeotermal enerji merkezi

Microsoft Kuzey Amerika’daki En Büyük Merkez

Microsoft Küresel Gayrimenkul ve Tesisler Sürdürülebilirlik Lideri Katie Ross;

“Binalarımızı ısıtmak ve soğutmak için Dünya’nın doğal sistemlerini kullanma potansiyelinden gerçekten heyecan duyuyoruz, aynı zamanda sadece yeni bir teknolojiyi kullanmak ve sahip olduğumuz kampüsün boyutuna ölçeklenebileceğini kanıtlamak için gerçekten heyecanlandık. Sıfır karbonlu kampüsler bugün inşa edilebilecek bir şeydir. Bu yapılan ilk jeotermal enerji sistemi değil, ancak Microsoft, bunun Kuzey Amerika’daki en büyüklerden biri olacağına inanıyor.

2020’de Microsoft, 2030 yılına kadar karbonsuz olma hedefini belirledi. bu, karbon emisyonlarını tamamen dengelemekten daha fazlasını yapacağı anlamına geliyor. Bu nedenle Ross, bu hedefe ulaşmanın büyük bir bölümünün yeni kampüsünden fosil yakıtları çıkarmak olduğunu söylüyor. Microsoft kadar büyük ve yoğun enerji tüketen bir şirket için (kullanılan odaların bilgisayarlarla dolu olduğunu, bir elektrikli araç filosunu ve kafeteryalarında günlük 10.000 öğün yemek pişirildiği düşünüldüğünde) değiştirilecek çok sayıda fosil yakıt mevcut. Ross, “Tüm ısıtma ve soğutma sistemlerimiz elektrikli olması gerekiyor” diyor.

Bir jeotermal değişim sisteminin uygulanabilir bir alternatif olduğu kanıtlandı. 2018 yılından bu yana inşaatı devam eden kampüsün 2.5 dönümlük bir arazide yaklaşık 875 jeotermal kuyu açıldı. Bu nedenle sistem tamamlandığında, bu kuyular yeni sistemler aracılığıyla sabit bir sıcaklık sağlayacak. Rüzgar ve güneş gibi diğer yenilenebilir enerji kaynakları, jeotermalden daha fazla güç sağlayabilir, ancak daha fazla yer kaplayabilir. Jeotermal, bu ölçekte yapıldığında, Microsoft’un ihtiyaç duyduğu elektrik miktarını ve tasarrufu sağlarken, hava durgun veya bulutluyken rüzgar ve güneş ile ilgili kesinti sorunlarını da ortadan kaldırıracaktır.

Kaynak : Fast Company

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL), ABD Jeotermal Enerji Üretimi Raporunu Yayınladı.

Yorum Yap