1. Anasayfa
  2. HABERLER

Bozyazı Körfez Turizm, Çeşme’de jeotermal kaynak arayacak

Bozyazı Körfez Turizm, Çeşme’de jeotermal kaynak arayacak
0

İzmir’in Çeşme ilçesinde Çeşme-1 adlı sondaj kuyusu açılarak jeotermal kaynak aranacak. Jeotermal kaynak sera, termal ve sağlık turizminde kullanılacak.

45923 - Bozyazı Körfez Turizm, Çeşme’de jeotermal kaynak arayacak

Bozyazı Körfez Turizm, bir adet sondaj kuyusu açarak jeotermal kaynak arayacak. Kaynak, Çeşme’de sera, termal ve sağlık turizminde kullanmak üzere tesis edilecek.

Kuşadası Jeotermal; Grup şirketlerinden Bozyazı Körfez Turizm ve İnşaat A.Ş. tarafından İzmir İli, Çeşme İlçesi, İnönü Mahallesinde, jeotermal kaynak aranması planlanıyor. mülkiyeti hazineye ait 5 bin metrekareli ruhsatlı sahada Çeşme-1 adlı bir adet sondaj kuyusu açılması için çalışmalar yapılıyor.

5 milyon lira bedelli çalışmalarla yeraltının jeolojik ve tektoniği hakkında bilimsel veriler elde edilecek. Jeotermal akışkanın kimyasal ve fiziksel özellikleri öğrenilecek. Elde edilen sıcaklık, debi vb. değerler sonucu kuyu sera, termal ve sağlık turizminde kullanılarak değerlendirilecektir. Alınan bilgilere göre ;planlanan kuyu jeotermal santral üretiminde kesinlikle kullanılmayacak.

Kaynak: Enerji Günlüğü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.