Denizli jeotermal zengini

Jeotermal kaynak zengini Denizli, geç de olsa bu zenginliğini paraya dönüştürmeye ve kullanmaya başladı

Denizli zengin jeotermal kaynaklara sahip bir vilayet. Ancak yıllar boyu bu enerji kaynağını etkili biçimde kullanamamış. Bu nedenle jeotermale dayalı enerji üretimi, seracılık ve termal turizm gelişememiş. Ancak geçtiğimiz yıllarda Jeotermal Kanunu’nun çıkmasıyla şehrin dinamikleri de harekete geçti.

90 santigrat derecenin üzerindeki jeotermal sahalara yerli ve yabancı enerji şirketleri talip olurken, altındaki sıcaklıklarda ise sera işletmecileri ve termal turizm yatırımcıları büyük ilgi gösteriyor.

Maden Teknik Arama (MTA), geçtiğimiz yıl 3 jeotermal sahasını 30 yıllığına 2 milyon dolara işletmesini ihale etti.

MTA şimdi de Sarayköy-Kabaağaç köyünde 150 derece sıcaklığa sahip 22 hektar jeotermal sahanın ihalesine çıktı. Dünyanın ve ülkemizin önde gelenleri arasında bulunan yaklaşık 6 enerji firması ise, jeotermalden enerji üretimi için sahayı istiyor. Sahaların ihalelerinden elde edilen gelir yarı yarıya MTA ve Denizli İl Özel İdaresi arasında pay ediliyor. İdare de, Denizli’nin yatırımları için bu kaynağı kullanıyor. Uzmanlar 1 kaç yıl içinde Denizli’nin seracılıkta, sağlık turizminde ve enerji sektöründe merkez konuma geleceğini aktarıyor.

ALTYAPI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Altyapı çalışmalarının ilk ayağı olarak “Organize Sera Bölgesi” kuruldu. Birçok işletmeci kurduğu seralarda ısıtmayı jeotermalle sağlıyor. Ardından termal turizme yönelik adımlar atıldı. Jeotermale dayalı elektrik üretimi girişiminde adeta patlama yaşandı. Mevcut enerji üretim tesislerine yeniden yapılandırıldı. Yerli ve yabancı enerji firmalar ise jeotermal rezervleri arıyor.

Ayrıca Denizli İl Özel İdaresi, seracılık, turizm ve enerji üretiminde kullanılması öngörülen 11 kuyuyu açarak hizmete soktu. MTA’da bölgede arama ve bulma çalışmalarına hız verdi. Öyle ki, rezervleri bir bir tespit eden MTA, kuyular açıyor ve yüzyıllardır toprak altında kaynayan ancak kullanıma bir türlü sokulamayan jeotermali ihale ederek işletmecilerine aktarıyor. MTA, bu kapsamda geçtiğimiz yıl rezerv tespit edip kuyu açtığı Buldan merkez, Sarayköy-Gereli ve Sığma bölgelerinde jeotermal sahaları ihale çıkartarak biri enerji firması olmak üzere 30 yıllığına işletmecilerine verdi. 2 milyon dolar gelir sağlandı. Sıcak su şimdi işletmecilerin elinde değerlenmeye başladı.

İhaleden elde edilen gelir ise, masraflar çıktıktan sonra MTA ve Özel İdare arasında yarı yarıya pay ediliyor. Özel İdare’de burdan gelen kaynağı Denizli için harcıyor.

MTA şimdi de Sarayköy-Kabaağaç köyünde 150 derece sıcaklığa sahip 22 hektar jeotermal sahanın ihalesine çıktı. Yapılan arama çalışmaları sonucunda bulunan ruhsatlı jeotermal alan kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ihale edilecek. İhale için son teklif verme tarihi ise 27 Mart. 150 derece sıcaklığa sahip jeotermal sahası için enerji firmaları sıraya girdi bile. Dünyanın ve ülkemizin önde gelenleri arasında bulunan 6 enerji firması ise, jeotermalden enerji üretimi için sahayı istiyor. Bu nedenle ihalede büyük yarış gözlenecek.

Uzmanlar birkaç yıl içinde Denizli’nin seracılıkta, sağlık turizminde ve enerji sektöründe merkez konuma geleceğini tahmin ediyorlar.

Add Comment