|

Ankara Ayaş’ta MTA tarafından Jeotermal Sondaj Yapıldı

MTA Genel Müdürlüğü tarafından jeotermal enerji aramaları projeleri kapsamında Ankara ili ve civarında 2011 yılında Genel Müdürlük adına tescil edilen jeotermal kaynak arama ruhsatlarında jeoloji ve jeofizik etüt çalışmaları yapılmıştır. Çalışmalar sonucu elde edilen veriler ışığında Ayaş İlçesi Bayat köyünde sondaj çalışmalarının yapılmasına karar verilmiştir. Yapılan ilk sondaj çalışmalarında elde edilen olumlu sonuçlar doğrultusunda ikinci bir sondaj çalışmasına başlanmıştır.

Ankara ili Ayaş İlçesi Bayat köyü yakınında yapılan ilk sondaj çalışmasında aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir.
Ankara Ayaş Bayat (Başbereket) (AAB-2013/02) Kuyusu;

Sıcaklık : Kuyu Ağzı: 41°C

Debi : 185 /s kompresör ile üretim,

Derinlik : 200 m

Tamamlanma Tarihi : Mart-2013

Bu kuyudan elde edilen jeotermal akışkan ile; 4,0 MWt jeotermal ısı enerjisi elde edilerek, yaklaşık 15.000 yatak kapasitesine sahip termal tesis kurulabilecektir.

Ayrıca söz konusu sondaj çalışmasında elde edilen yüksek üretim nedeniyle sahada derin ikinci bir sondaj çalışması başlatılmış olup bu sondaj ile daha yüksek sıcaklıkta akışkana ulaşılması planlanmaktadır.

ankara_ayas_02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ankara_ayas_04

Etiketler: ”, , .

Kısa URL: http://www.jeotermalhaber.com/?p=2335

Yazar . Tem 4 2013. Kategori GENEL, HABERLER, JEOTERMAL ENERJİ. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar